לוגו תכנית חינוך שער העיר לשותפות ערכים והרחבת אופקים

ברוכות וברוכים הבאים לשע"ר העיר

למידה עירונית רב תחומית סביב נושאים נבחרים בחטיבות הביניים

אודות שע"ר העיר

שע"ר העיר הוא מהלך עירוני ייחודי מסוגו ליצירת חווית למידה אחרת של למידה עירונית רב-תחומית סביב נושא לתלמידי חטיבות הביניים בעיר. ומבוסס על עקרונות של שותפות, ערכים והרחבת אופקים.

 • כל נושאי הלימוד הם מתוך תוכנית הלימודים השנתית.
 • תחומי הלמידה העיקריים הם מדעי הרוח והחברה.
 • במהלך יום הלמידה משולבות פעילויות מגוונות ללמידה חברתית ורגשית (SEL).

המהלך פותח בהובלה משותפת של אגף החינוך, הפיקוח, מנהלי חטיבות הביניים וצוותיהם, הרואים בשיתופיות עקרון מרכזי וחשוב להובלת מערכת חינוך עירונית רלוונטית, מייצרת שוויון הזדמנויות, ערבות חינוכית, בחירה ומחזקת את תחושת השייכות לבית הספר, לקהילה ולמדינת ישראל.

תלמידי ותלמידות כיתות ח' בממלכתי ותלמידי כיתות ט' בממלכתי דתי, נבחרו להיות הראשונים שיקחו חלק במהלך ייחודי זה.

תלמידות ותלמידים יקרים,
הצפייה בשיבוצים הסתיימה בתאריך 21/12/22.

איך זה קורה?

 1. כל חטיבה (קמפוס) מציעה נושא ללמידה רב תחומית.
 2. תלמידים ותלמידות בוחרים ובוחרות נושא שמעניין אותם מתוך רשימת הנושאים המוצעת על ידי כלל החטיבות בעיר.
 3. מתקיימים 10 ימי למידה בין התאריכים 27/12/22 עד 28/2/23
 4. יום הלמידה הנבחר הוא יום ג'. שעות הלמידה בקמפוס הן 8:30 עד 12:50.
 5. במועדים הללו התלמידים והתלמידות מגיעים ומגיעות לקמפוס בו מתקיימת הלמידה בנושא שבחרו.

בחירת נושאי למידה

תלמידים ותלמידות יקרים ויקרות,
לפניכם ולפניכן רשימת נושאי הלמידה -

 • קראו בעיון ובחרו 3 נושאים שמעניינים אתכם ואתכן ללמוד ולהעמיק בהם.
 • המעוניינים והמעוניינות ללמוד בקמפוס "בית הספר הדמוקרטי", מתבקשים ומתבקשות לעדכן את מובילת שע"ר העיר בחטיבת האם.
 • מספר התלמידים והתלמידות בכל קמפוס מוגבל. על כן, תלמיד, התלמידה ישובץ / תשובץ באחת משלוש הבחירות ו/או בחטיבת האם.
 • בתאריך 18/12/22 תקבלו הודעת שיבוץ לאחד מבין שלושת נושאי הלמידה שבחרתם.

להרחבה על נושאי הלמידה, לחצו על הנושא הרצוי ברשימה מטה

נושאי הלמידה שע"ר העיר:

אי של שוויון

שמעתם על אי-שוויון חברתי? אי-שוויון כלכלי? אי-שוויון מגדרי?
במהלך המפגשים נעסוק בגורמים לפערים משמעותיים בין בני האדם. נחקור מהו מקורם ההיסטורי ונלמד כיצד נוכל להשפיע על יצירת שוויון ונפעל לקידום איים של שוויון.

חשבתם מה גורם לפערים משמעותיים כל כך בין בני אדם? מהיכן הם נובעים ומהו מקורם ההיסטורי? כיצד הפערים באים לידי ביטוי בספרות המודרנית? מוזמנים לקורס שבו נחקור ונעמיק בשאלות אלו ועוד על ידי מבט מעמיק אל עבר ההיסטוריה והספרות האנושית. אז איזה איים של שוויון הייתם רוצים ליצור?

מיקום: קמפוס שרת, רח' זאב גלר 29, כפר סבא
שימו לב: קמפוס שרת הוא חטיבה אלרגנית לאגוזים, שקדים ופיסטוקים. אין להיכנס עם אגוזים למיניהם, שקדים ופיסטוקים לחטיבה.

החופש הגדול

חולמים על החופש הגדול? כבר?!? זה עוד לא סיום השנה אבל זה זמן טוב לשאול: מהו חופש בשבילי?
במהלך המפגשים נעסוק במתח שבין חופש למגבלות. נחקור אילו מגבלות הכרחיות, נלמד על הקשר שבין חירות, אנדיאנים, נשים, עבדים ועולמות חדשים ונבנה יחד עולמות משלנו.

החופש הגדול? רגע, זה עוד לא עוד סיום השנה, אבל זה זמן טוב לשאול: מהו חופש? מה זה חופש בשבילכם? ממה כדאי להשתחרר? ממה מומלץ להיות חופשי? לאילו דברים תרצו להתפנות? מדוע אתם שואפים לחופש מ.... ולחופש ל....?  נצא ביחד למסע חברתי, אל המגבלות החברתיות, אל המקומות בהן ההגבלה האישית היא הכרחית כדי להגן על החברה כולה. נצא למסע אל מצרים, אל עולם הטניס וגם נבדוק איך זה עבד בהקמת ארה"ב – ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות.  נחשוב יחד על הקשר בין חירות, אינדיאנים, נשים ועבדים. נבדוק מי ואיפה הצליחו להקים עולם חדש? והכי חשוב, נציע לכם הזדמנות לבנות עולמות משלכם.

לשם התחלה בואו נצעד בשבילים של החידה:
ההפך משפוך עם ח', יעזור לפצח את השאלה גדולה מכולן.

מיקום: קמפוס שז"ר, רח' זאב גלר 27, כפר סבא
שימו לב: קמפוס שז"ר הוא חטיבה אלרגנית לאגוזים, בוטנים וקשיו. אין להיכנס עם אגוזים למיניהם, בוטנים וקשיו לחטיבה.

כמה כסף יש'ך?

חושבים שכסף הוא הכל בחיים? חורץ את גורלנו?
במהלך המפגשים נעסוק בכוח ההשפעה של כסף על חיינו. נחקור את כוח השפעתו על האירועים הגדולים בהיסטוריה ונלמד על שינויים חברתיים, טכנולוגים ורגשיים ואיך כל זה קשור לתכשיט מזויף ופסי רכבת.

תגידו, אתם חושבים שכסף הוא אחד הדברים החשובים בחיים שלנו?
הכסף שלנו קובע איך נגדל, אילו הזדמנויות יהיו לנו בחיים, עד כמה נהיה חולים, מי ירצה בקרבתנו, איפה נבלה בחופשות שלנו  ואיזה דימוי עצמי יהיה לנו. אולי, אפילו, עד כמה נהיה מאושרים. עם זאת, אנחנו ממעטים לחשוב עליו ככזה ומעדיפים לראות בו רק אמצעי לרכישת דברים. לכסף, כוח השפעה לא רק עלינו, אלא גם על אירועים גדולים בהיסטוריה. אירוע כזה למשל הוא המהפכה התעשייתית, שלמרות שמהותה היא טכנולוגית וכלכלית, חוללה גם שינויים חברתיים, תודעתיים ורגשיים באירופה במאות ה-18 וה-19. 
נלמד על השינויים האלה דרך פרספקטיבה היסטורית וספרותית, דרך שינויים טכנולוגים ודרך רגשות אמהיים, דרך לימוד על סלילת פסי רכבת ודרך תכשיט מזויף.

מיקום: קמפוס דמוקרטי, רח' תרי עשר 24, כפר סבא

לשם שינוי

אמיצים? שאלתם את עצמכם פעם אם רק היו נותנים לי לשנות, הייתי משנה?
במהלך המפגשים נעסוק בדילמות ערכיות חברתיות. נחקור את דרכי הפתרון שהובילו לשינוי  פני החברה בה אנו חיים. נלמד ונשפיע יחד למעננו ולמען חברה טובה יותר.

תגידו, אילו הייתה לכם הזדמנות להשפיע על פני החברה ולהפוך אותה לטובה יותר, מה הייתם עושים? ועכשיו דלגו על ה"אילו"! ההזדמנות שלכם כבר כאן! אם אתם מאמינים שאפשר לעשות טוב, אם יש לכם את האומץ לנסות, אם אכפת לכם ואתם מעוניינים להשפיע ולשנות, מקומכם אתנו!
העולם של המחר, בידיים שלנו היום. הצטרפו למסע "לשם שינוי" יחד נחווה תכנים בדרך אחרת, נתנסה בדילמות ערכיות ונכוון להגשים חלומות.

מיקום: קמפוס אלון, רח' גלר 6, כפר סבא
שימו לב: קמפוס אלון הוא חטיבה אלרגנית לאגוזים ובוטנים. אין להיכנס עם אגוזים למיניהם ו/או בוטנים לחטיבה.

מדע בדיוני או מציאות המחר

כשאתם רואים חוסר צדק שנעשה לחברכם או למשפחתכם, איך אתם מגיבים?
במהלך המפגשים נעסוק במצבים של חוסר צדק חברתי. נחקור תגובות שונות של אנשים, נראה כיצד הפכו מדע בדיוני למציאות ונלמד איך הם השאירו את חותמם ואיך גם אנחנו יכולים.

תגידו, מהו לדעתכם אי-הצדק שראוי להיאבק בשבילו? קשה לכם לראות אי-צדק? זה גורם לכם לרצות לפעול למען עשיית צדק? ההיסטוריה מלמדת על שורת מאבקים שהתרחשו למען עתיד טוב יותר. איך נאבקים באי-צדק? איך משאירים חותם בעולם ויוצרים שינוי? בואו ללמוד איתנו איך אדם משאיר את חותמו בעולם  ויוצר שינוי! נאבק באי צדק, משתדרג והופך את מדע בדיוני למציאות המחר.

מיקום: קמפוס בר לב, רח' תל-חי 102, כפר סבא
שימו לב: קמפוס בר-לב הוא חטיבה אלרגנית למוצרי חלב, קשיו, פקאן ובוטנים. אין להיכנס עם מוצרי חלב, קשיו, פקאן ובוטנים לחטיבה.

מה הסיפור שלך?

מעלים סטורי לאינסטגרם או לטיק-טוק? חשבתם פעם ממה הושפעתם כשסיפרתם אותו?
במהלך המפגשים נעסוק בסטוריטלינג. נחקור את הגורמים הגלויים והנסתרים שמשפיעים על מה ואיך מספרים ונלמד איך מעצבים סיפורים במדיות שונות.

תגידו, מה הסיפור שלכם? העלאתם סטורי לאחרונה? עצרתם פעם לחשוב למה אנחנו עסוקים בסטורי שלנו? מה אנחנו מבקשים להשיג כשאנחנו משתפים את הסטורי עם אחרים? במהלך המפגשים שלנו נעסוק במושג סטוריטלינג מזוויות שונות. נשאל: איך הסיפור האישי מושפע מהנורמות החברתיות המקובלות? כיצד אירועים היסטוריים משפיעים על האופן שבו אנחנו מספרים את הסיפורים האישיים שלנו? איך מספרים סיפור בתנ"ך? למה דווקא מספרים את הסיפורים הללו ולא אחרים? נעסוק בזיכרון השואה, בסיפורי אהבה, דרמות משפחתיות בתנ"ך. נלמד: איך מעצבים סיפור במדיות השונות: קולנוע, צילום ואמנות.

מיקום: קמפוס אילן רמון, רח' אז"ר 18, כפר סבא

תחש"ב מסלול (תיקון חברתי משנים בזכות)

אוהבים לומר "זו זכותי המלאה"? הרגשתם פעם שאם הייתם שייכים לקבוצה אחרת, הדברים היו נראים אחרת?
במהלך המפגשים נעסוק בזכויות האדם. נחקור כיצד מתקיים מנגנון הדרה של קבוצות חברתיות מפני זכויות אזרח בסיסיות ונלמד ואיך אנחנו יכולים לפעול למען קבוצות חברתיות בישראל העכשווית. 

זכויות אדם, מהן ? מה לדעתכם תפקידן בחברה שראוי לחיות בה? כיצד מתקיים מנגנון הדרה של קבוצות חברתיות מפני זכויות אזרח בסיסיות?
במסע חובק עולם, מרחב וזמן שתחילתו בארצות הברית של המאה ה-18 וסופו בישראל בת זמננו נפנה זרקור אל מגוון סוגיות חברתיות בוערות דוגמת עוני ועבדות, מיעוטים ומגדר, הגירה ועליה ועוד שבבסיסן מאבק בלתי מתפשר, הכרוך באי ציות אזרחי ואף אמצעים אלימים, על זכותם של בני אדם לחירויות וזאת ממגוון נקודות מבט : ספרותית, היסטורית, גיאוגרפית, ספורטיבית ובראי הקולנוע.
נשלב כוחות יחדיו להאיר את הנקודות הבוערות בחייהן של קבוצות חברתיות בישראל העכשווית וניסיונן להגיע לכדי "תיקון עולם".

מיקום: קמפוס יורם טהרלב, רח' נעמי שמר 4, כפר סבא
שימו לב: קמפוס יהורם טהרלב הוא חטיבה אלרגנית למוצרי חלב. אין להיכנס עם מוצרי חלב לחטיבה.

*הנושאים מוצגים לפי סדר א'-ב'