גינות קהילתיות בכפר סבא - "קהילה צומחת בגינה"

תחום הגינות הקהילתיות בישראל הולך ומתפתח בשנים האחרונות ויש בו פוטנציאל רב לקידום ופיתוח ערכי הקיימות. הגינה הקהילתית מעודדת אזרחות פעילה, מחזקת את קשרי הקהילה, משפרת את חזות השכונות ואת תדמיתן ומשמשת כמוקד לפעילות קהילתית, לחינוך סביבתי, גידול תוצרת מזון ושימור וטיפוח המגוון הביולוגי.

אגף קיימות מקדם ומפתח את התחום בעיר - החל מאיתור שטח מתאים עבור קבוצת תושבים שמעוניינת להקים גינה קהילתית באחת השכונות, הענקת ערכת "סטרטר" של ציוד להתחלת העבודה, והמשך בליווי, הדרכה מקצועית בגינה ועזרה ביצירת תכנית קהילתית וחיבור לגורמים עירוניים בכל הנדרש. האגף שם לעצמו למטרה ליצור בעיר רשת של גינות קהילתיות המאפשרות לתושבים להתחבר הן לאדמה והן לקהילה כאשר רשת זו של גינות יוצרת גם קהילה עירונית של פעילים.

הליווי המקצועי והקהילתי לפעילי הגינות מוענק על ידי אגף קיימות וחדשנות, ומתווה את הדרך ליצירת קהילות וגינות בנות קיימא ומלבלבות.
הגינות מלוות גם על ידי מחלקת גנים ונוף שנותנת מענה לתחזוק, תפעול ושדרוג הגינות בעת הצורך ותמיכה של מחלקות עירוניות רבות: תכנון, בטיחות, חשמל, תחזוקת מבנים, עבודות ציבוריות, רכב, מחסני העירייה ועוד.

רכזי הגינות הינם תושבים הפועלים בהתנדבות ומקדישים רבות מזמנם ומרצם לטובת פיתוח הגינות והקהילה. הם מגלים נחישות, התמדה ויצירתיות רבה בפועלם ומשמשים דוגמא לעשייה למען הקהילה והסביבה.
הרכזים נפגשים אחת למס' חודשים למפגשי הכרות, למידה משותפת, פיתוח מנהיגות והמשך טיפוח שיתוף הפעולה הפורה בין הרשות לתושבים הפעילים.

אנו רואים בתחום הגינון הקהילתי בעיר פתח לגיבוש קהילה יוצרת, פעילה ומעורבת.

פרטים נוספים:

דוד תורג'מן,
מייל: [email protected]

בפייסבוק (בניהול קהילתי): גינות קהילתיות כפר סבא

גינות קהילתיות ברחבי העיר כפר סבא
תודה לכל השותפים, הפעילים, החולמים והיוזמים :)

הגינות הקהילתיות הקיימות היום בעיר:

 

גינה קהילתית בהדרים (מאחורי רח' עמק עירון, מול "טבע")

הגינה הקהילתית הראשונה בכפר סבא, הוקמה ביוזמה משותפת של תושבי השכונה ומחלקת קיימות ב-2013 על שטח אדמה שהיה ריק ומוזנח. כיום פעילות בגינה כ-20 משפחות ומתקיימות פעילויות קהילתיות מגוונות. פעילי הגינה עורכים שווקי קח-תן באירועים הקהילתיים, ומקפידים לקיים ארוחות משותפות ב"אפס פסולת"- שימוש בכלים רב פעמיים והשלכת השאריות לקומפוסטר. ב-2014 אימצו פעילי הגינה שטח סמוך אשר הוגדר כשטח טבע עירוני. תושבי השכונה זרעו ושתלו צמחי בר בסכנת הכחדה וצמחים מקומיים וייחודיים לאזור השרון. מאז, כל אביב השטח מתמלא בפריחה צבעונית ומשמחת. התושבים מפקחים ומלווים את השטח ואת ההתפתחות הטבעית בו וב-2020 הוקם בו שביל עץ.  באפריל 2018 ניטע בצמוד לגינה בוסתן עם עצי מאכל מגוונים וב-2023 נתווספו לו עצים נוספים.
הגינה תורמת לשימור המגוון הביולוגי של צמחים ובעלי חיים ועצם ואף מונעת סחף קרקע והגברת חלחול מים. לאורך השנים, הגיעו לגינה סיורים של קבוצות מערים אחרות וכן קבוצות של אנשי חינוך. הגינה משמשת גם כמרחב ללמידה חוץ-כיתתית עבור ילדי הגנים בשכונה.

רכז הגינה: רן קראוס
מייל: [email protected]
בפייסבוק: גינה קהילתית הדרים - שכונת הדרים

עובדים בגינה קהילתית הדרים

גינת הפרדס, שכונת הדרים (רחוב מור, מאחורי מעון טל לימן)

הגינה הוקמה ב-2014 מתוך חזון לשקם שטח של פרדס ישן ומוזנח. בהקמת הגינה השתתפו משפחות רבות ונערכו במקום ערבי ג'אם ושוק של עסקים מקומיים. 
ב-2021 התקיים פרויקט רחב של הרכבות על עצי הפרדס הותיקים שהביא להחייאת הגינה ולהצטרפות של פעילים נוספים התורמים רבות ממרצם לטיפוח השטח. ב-2023 שתלו הפעילים עצים נוספים בסביבת הגינה.

רכזת הגינה: מירב שאבי בן אלישע,  מייל: [email protected]
בפייסבוק: גינה קהילתית - הפרדס

 

סוכת הגפנים וערוגות הירק קיימות בגינה הקהילתית הפרדס

גינה קהילתית סביוני הכפר (רח' יערה 11)

הגינה הוקמה ב 2014 וכיום קהילת הגינה מונה כ- 30 משפחות מהשכונה. המשפחות מטפחות ערוגות אישיות ופעילות בגינה, ובנוסף מעגלים נוספים של תלמידים מבית הספר סורקיס וילדים מגני הילדים הסמוכים לוקחים חלק בפעילות השוטפת. הערוגות המשפחתיות המגוונות, ערוגת התבלינים וערוגת התותים המשותפת של הגינה מהוות דוגמה ומופת לחברי גינות קהילתיות נוספות בעיר, הבאים ללמוד את רזי הגידול וניהול הקהילה. לצד עצי פרי שנשתלו על ידי התושבים, יש מקום למפגשים וליצירה משותפת וכך, עם השנים, הגינה הפכה ללב ליבה של הקהילה בשכונה ומתוכה צמחו יוזמות קהילתיות חברתיות עבור ילדים ומבוגרים.
הקהילה התוססת והיצירתית מארגנת אירועים שכונתיים בחגים, ערבי סרטים, הרצאות, שווקי קח-תן וכדומה. מובילות הגינה יזמו פרויקט שכונתי-קהילתי בחורשה הסמוכה ויחד עם המשרד להגנת הסביבה ועיריית כפר סבא נבנו פינות ישיבה טבעיות וטירת משחקים על עץ האקליפטוסים.

בפייסבוק: גינה קהילתית סביוני הכפר

גינה קהילתית סביוני הכפר

גינה קהילתית הגליל (רח' הגליל 48)

הוקמה באפריל 2015 וממוקמת ברח' הגליל מס' 48. את הגינה הקימו חבורה של צעירים נמרצים ונלהבים, שהביאו איתם המון מקצועיות ובעיקר תשוקה ומסירות. חברי הגינה נפגשים לעבודה משותפת אחת לשבוע. "העיקרון המנחה אותנו בעבודת הגינה הינו טיפוח וזריעה של צמחי תועלת ומאכל. אנחנו שמחים ומודים על המרחב המשותף שלנו ומקווים להצליח להפוך אותו לסלון של השכונה שאליה הגינה משתייכת".
כיום הגינה היא במתכונת של בוסתן פרי אקזוטי-אקולוגי משותף עם מספר ערוגות ירק משותפות.
לגינה מגיעים גם ילדי הגנים הסמוכים לפעילות חוץ המשלבת למידה ותרומה לקהילה ולגינה.

אשת קשר: הדר, טל': 052-4826250
בפייסבוק: גינה קהילתית רחוב הגליל

תמונות של גינה קהילתית הגליל בכפר סבא

גינה קהילתית האוניברסיטה (רח' השחף פינת דיה)

הגינה הוקמה במאי 2015 וממוקמת במפגש הרחובות דיה ושחף, ליד גן נחליאלי.
בגינה יש עצי פרי, שיחי תבלינים ופרחים וכן חלקות משותפות בהן שותלים וזורעים יחד את ירקות העונה ונהנים יחדיו מהיבול. בגינה פעילות משפחות המגיעות לסירוגין וכן אורחים מזדמנים. פעילות הגינה הינן שותפות מלאות ואקטיביות בפעילות הגינה וכן בפעילות חברתית-שכונתית כגון אירועים לציון חגים, טיולים, פיקניק ט"ו בשבט השנתי ומפגשים נוספים. כמו כן, אנו משתפים פעולה עם גני הילדים הסמוכים בתחום החקלאות ותומכים בהקמה ותחזוקה של הגינות.
בתחילת אוקטובר ניטעו בגינה עוד ארבעה עצי פרי.
מרחב הגינה גם מארח את ילדי גן נחליאלי הסמוך המגיעים ללמידה חוץ גנית מדי פעם.

רכזות הגינה:  מיה נמרי-רייניש, טל': 0533208293 וג'רין הלר
בפייסבוק: גינה קהילתית בשכונת האוניברסיטה

גינה קהילתית האוניברסיטה

 
 

גינה קהילתית הראשונים (רח' רופין ונורדאו)

הוקמה בינואר 2016 וממוקמת בצומת הרחובות רופין ונורדאו. מיקומה של הגינה הגובלת בכביש וחניה לבאי הרכבת מהווה אתנחתא נעימה לעין ולנפש לכל העוברים השבים.
בשנה האחרונה הגינה חודשה על ידי מתנדבים מארגון oneday וחבורה אנרגטית מארגון "חמש אצבעות" וכן על ידי העירייה, והיא אומצה על ידי מעון בר דרור הסמוך.

בפייסבוק: גינה קהילתית הראשונים כפר סבא

גינה קהילתית הראשונים כפר סבא

 

גינה קהילתית אוסישקין (בתוך מתחם בי"ס אושיסקין)

הגינה הקהילתית  "אוסישקין" נוסדה בינואר 2016 ונמצאת בתוך מתחם בי"ס אוסישקין. בגינה פעילות כ-10 משפחות, כשלכל משפחה ערוגה סביב אחד מעצי הפרדס. המשפחות בחלקן של ילדי בית הספר, ובחלקן של ילדי הגנים הסמוכים שעוד יעלו לבית הספר בשנים הקרובות. "פרט לעבודת הגינה אנו עורכים אירועים כמו קבלות שבת, מסיק זיתים, סיפורים, יצירה, ומבצעים מיוחדים. בגינה יש לנו מד גשם, קומפוסטר פעיל, ו"בית מלון לחרקים". מכיוון שהשטח שייך לבית הספר ונמצא בליבו, הגינה פתוחה לילדי בית הספר בשעות הלימודים ככיתת טבע ללא קירות".

רכז הגינה: אורן גולן
בפייסבוק: קהילת הורי בית ספר אוסישקין כפר סבא

גינה קהילתית אוסישקין

גינה קהילתית בשכונה הירוקה (דוד זהבי פינת נעמי שמר)

הוקמה בשנת 2016 וממוקמת ליד הספורטק וקן הצופים בצומת הרחובות דוד זהבי ונעמי שמר.
מדי שבוע בימי שישי אחר הצהריים נפגשים חברי הגינה בגינה, לשתף, לעזור ולקדם את הגינה ואת חיי הקהילה בשכונה. מטרת הגינה מלבד עצם הגידול המשותף והחלקות האישיות היא ליצור קהילה סביבה הגינה, מקום בו ילדי הצופים, ילדי השכונה וההורים יכולים לבלות זמן איכות עם הילדים.
ב-2022-2023 נטעו הפעילים עצי פרי רבים והגינה הופכת אט אט ליער מאכל קסום.
בנוסף, בגינה הוקמה חממה לגידול צמחים עבור הגינה ועבור מיזמים אחרים.

רכז הגינה: אורי גרייס, טל': 0546374284
בפייסבוק: גינה קהילתית - כפר-סבא הירוקה 60

גינה קהילתית בשכונה הירוקה

גינה קהילתית "הדקל" ( קצה רחוב הלימון, מאחורי בית הכנסת במשה דיין)

הגינה הוקמה בשלהי 2016 ומטפחת בקרבה קהילה נלהבת של מגדלי ירקות ותבלינים, מגילאי גן ועד סבתות לנכדות ונכדים. בגינה פעילות כ-10 משפחות המטפחות חלקה. יום המפגש הקבוע הוא יום ראשון בשעות אחה"צ. לצד קטיף היבול הרב שצמח בעונת הקיץ הראשונה, הפעילות כללה גם סדנאות יצירה בשימוש חוזר, חגיגת חגים משותפת ובניית ערוגת תותים קהילתית.
כל העוברים והשבים על השביל לצד הגינה, מבית הכנסת ועד גינת הכלבים, נהנים מערוגת הפרחים המרכזית ומהצמחיה הירוקה המתפשטת לאיטה על השטח עם התפתחות הגינה.
בשנת תשפ"ב, שנת שמיטה, הוקמו בגינה ערוגות מאדניות על מסגרות עץ, בהתאם לכללי השמיטה.

רכז הגינה: נתי ברקאי, טל': 0546366510
בפייסבוק: גינה קהילתית – הדקל

גינה קהילתית הדקל

גינה קהילתית "רופין" (כניסה במעבר הסמוך לרחוב העמק 3, מאחורי גני הילדים)

מאחורי מתחם גני הילדים קמה לה לאיטה פינת חמד אמיתית בלב בנייני השכונה. מוקד המשיכה המרכזי של הגינה היא פינת הישיבה המקסימה תחת עץ קטן. בגינה קיימות ערוגות משותפות בלבד, בהן שותלים וזורעים יחד כל פעילי הגינה ומתחלקים ביבול. לצד גידול הירקות, נטעו התושבים עצי פרי בהיקף הגינה.
במהלך 2023 הגינה אומצה על ידי רן והורי גן הילדים הסמוך והם עמלים על חידושה.

רכז הגינה:  רן רוזן, טל': 054-9732457

גינה קהילתית רופין

גינה קהילתית "הפרחים" (רח' גלר 21)

בשכונת הפרחים רוח הקהילה והשיתופיות פועמת בחוזקה, כך שהיה זה רק עניין של זמן עד שתקום גינה שוקקת ורוחשת חיים בלב השכונה. הגינה הוקמה בצמוד  למבנה של עמותת "מלוא הטנא", המחלקת מזון ל-800 משפחות נזקקות בכפר סבא. השטח היה עזוב ומוזנח, אך תוך פחות משנה הפכו אותו התושבים לאזור פורח ונעים, מלא תנועה וחיים. בגינה קיימות ערוגות משותפות ומשפחתיות בהן מגדלים התושבים ירקות העונה וצמחי תבלין. לצד המפגש הקבוע בימי שישי אחה"צ, נוהגים הפעילים לחגוג יחד אירועים וחגים. כמו כן, מתקיימים שיתופי פעולה קהילתיים, למשל: השתלמות גינון מקיים לגננות בגני ילדים שהתקיימה בגינה.


רכז הגינה: יתיר פלג, טל': 052-3734307
בפייסבוק: קהילה פורחת - שכונת הפרחים כ"ס

גינה קהילתית הפרחים

גינה קהילתית ותיקים (מפגש הרחובות ההגנה - פאבל פרנקל)

הגינה הוקמה בינואר 2020 וממוקמת במפגש הרחובות ההגנה - פאבל פרנקל בשכונה. בגינה שותפות כ-15 משפחות המטפחות ערוגות אישיות-משפחתיות וערוגות שיתופיות. חברי הגינה נפגשים לעבודה משותפת אחת לשבוע ובכל הזדמנות שאפשר. כמו כן בגינה מתקיימים מפגשים קהילתיים סביב חגים ומועדים, בהתאם לצרכים שעולים בגינה או התעניינות הקהילה.
מהות הגינה היא קירוב הקהילה האנושית תוך יצירת סביבה ירוקה מאוזנת וחיבור לאדמה.

רכז הגינה: אורי גרייס, טל': 0546374284
בפייסבוק: גינה קהילתית ותיקים כפר סבא

גינה קהילתית ותיקים

 
 
 

גינה קהילתית המשעול (על 'שביל הפרחים' בין אהרונוביץ 10 וארלוזרוב 9)

בלב שכונת 'פועלים', במרכז כפר סבא, נמצאת גינה קהילתית "המשעול". הגינה הוקמה בנובמבר 2021 על-ידי קבוצה של תושבי השכונה, שטווח הגילאים של החברים בה נע מגיל 3 ועד למעלה מגיל 70. נכון להיום, בחלוף זמן קצר בלבד ממועד ההקמה, כבר יש בגינה מספר ערוגות משותפות של ירקות ותבלינים שמניבות תוצרת יפה, ולפנינו עוד עבודה רבה. בגינה מתקיימים מפגשים קבוצתיים קבועים, מדי יום שישי. נשמח מאד להרחיב את מעגל החברים בקהילה שלנו.

רכז הגינה: ירון- טל': 0546735185
בפייסבוק: גינה קהילתית - המשעול בכפר סבא

גינה קהילתית המשעול

גינה קהילתית - שכונת הפארק (רחוב אז"ר 138)

הגינה הוקמה מחדש בסוף 2022 על ידי משפחתו, חבריו ועמיתיו למשטרה של השוטר ברק משולם הי"ד, שנרצח בהגנה על עירו. הגינה מטופלת ע"י מתנדבים מהקהילה והמשטרה ומתקיימת בה פעילות של ילדי חינוך ביתי ובתי ספר במטרה לקדם חיבור לאדמה ולקהילה.
בגינה ישנן ערוגות ירק משותפות ועצי פרי והיא מהווה מקום המשרה רוגע ושלווה למתנדביה ומחבקת את משפחתו של ברק ואת יחידתו.

רכזת הגינה: יעל, טל': 050-9117119

גינה קהילתית שכונת הפארק