פעילות הקנים בימי שלישי ושישי בשעות אחה"צ.

השומר הצעיר הינה תנועת הנוער היהודית הציונית הראשונה. התנועה הוקמה בשנת 1913 בגליציה, על ידי קבוצת נערים יהודיים, שביקשו למצוא פתרון לבעיה היהודית, מנקודת מבט חילונית ותוך כדי אימוץ הדרך החינוכית של תנועות הנוער שקמו בגרמניה החל מסוף המאה ה,19- שכללו התקרבות לטבע, יצירת קבוצות אינטימיות ומתן מענה למצוקותיהם של בני הנוער.

ערכי הליבה של השומר הצעיר:  נוער מחנך נוער. ציונות, סוציאליזם ואחוות עמים משמשים מצפן ערכי משחר הקמתה של התנועה ועד ימנו.

תנועת השומר הצעיר פועלת בכפר סבא כבר 82 שנים והיוותה מקום לחברות נעורים עצמאיות הלוקחות אחריות על התנועה ועל העיר. בכפ"ס יש לתנועת הנוער השומר הצעיר שני קנים (סניפים): הקן הוותיק וקן חדש יותר.  

פעילויות:

הפעילות השוטפת כוללת פעולות פעמיים בשבוע לגילאי ד-'ט' המובלת על ידי בני הנוער עצמם הן כמדריכים והן כרכזות השכבות הצעירות. הפעילות לגילאי י-'י"ב מתקיימת אחת לשבוע בהובלת הרכזים והקומונרים.

בתי הספר: תנועת השומר הצעיר פועלת באופן קבוע בבתי הספר היסודיים בן גוריון וסורקיס ובחטיבות הביניים שז"ר, בר לב ואילן רמון , פעילות הכוללת הפסקות פעילות והובלת פרויקטים
משותפים.

בנוסף מתקיימות במות שבועיות ודו-שבועיות של החניכות כדי להוביל ולקחת אחריות על צורת והתנהלות הקן המתבטאות בפעילויות שיא, רעיונות מובילים ותרבות פנימה לתוך הקן ומחוצה לו.

בנוסף לפעילות השוטפת מתקיימים טיולים ומחנות אזוריים וארציים בחגים ובחופשים בהתאם לגילאי החניכים. בין המסורות של הקן יש את השומריאדה, נשף חנוכה, ערב פורים, חג קן, נסיעה לכנרת ועוד.

במסגרת הפעילות התנועה מעודדת כל יוזמה של החניכות והחניכים החל מהפנינג או הפסקה פעילה ועד לטיול/מחנה קני וכמובן שאין גבול לכל רעיון שצף ועולה מצד החניכים.

המטרה המרכזית היא ליצור דור של בני ובנות נוער שיבינו לעומד ויבחרו לקחת אחריות  ולהשפיע על החברה מתוך עמדה ציונית שאוהבת את הארץ ומתוך כך גם מבקרת אותה ואת החברה בה הם חיים.

בתנועה פעילים כ 300 חניכים ו 50 מדריכים