מועצת הנוער העירונית

גילאים: ז'-יב'

מועצת הנוער העירונית של כפר סבא הינה גוף דמוקרטי א-פוליטי המייצג את בני הנוער בעיר, המועצה משתייכת לגלגל המועצות הארצי, ופועלת בשיתוף פעולה  עם מועצת התלמידים והנוער של מחוז מרכז, עם מועצת התלמידים והנוער הארצית, ועם מועצות התלמידים הבית ספריות של בתי הספר העל יסודיים בכפר סבא.

מועצת הנוער העירונית הינה גוף אשר מייצג את הנוער בעיר ומורכב מנציגים ופעילים מבתי ספר תיכונים, חטיבות, תנועות נוער ומרכזי הנוער .המועצה שמה לה למטרה לדאוג לצרכי הנוער בעיר ולהעלותם לסדר היום וכמו כן, להפיק אירועים עירוניים, ולפתח תכניות מעורבות חברתית ברמה הכלל העירונית , תוך שימת דגש על פעילויות התנדבות הנוגעות לאוכלוסיות שונות בעיר. במסגרת הפעילות בני הנוער מרחיבים את המעגלים החברתיים ומתפתחים ברמה האישית והקבוצתית.

פעילויות מועצת הנוער: יריד תעסוקה לנוער בו חברי המועצה מגייסים מעל אלף משרות לבני הנוער בעיר, אירוע הקיץ, חודש הנתינה מנוער לנוער- בו בני בנוער עושים למען בני הנוער במגוון תחומים, הובלת מגוון פעילויות בחודש הנוער העירוני, התנדבויות חודשיות עם אוכלוסיות שונות: קשישים, אנשים עם מוגבלות, חיילים, משפחות מעוטות יכולות, התרמות עבור עמותות שונות, זכויות בני נוער בעבודה, אימוץ עמותת "אלומה" להנצחת מורשת השואה ועוד. 

אות הנוער הבינלאומי

גילאים: ז'-יב'

האות הבינלאומי' היא תכנית בינלאומית המיועדת לסייע לצעירים וצעירות בגילים 14-24 בפיתוח אישי דרך פעילות בתחומי עניין שונים. המטרה היא לזרוע בצעירים את היכולות והתכונות שיעצבו את אישיותם כך שיהיו אזרחים בוגרים, מעורבים ומשפיעים.

הארגון הישראלי הוא חלק מתכנית בינלאומית אשר ייסודה בבריטניה ע"י הנסיך פיליפ ופועלת ב-144 מדינות ברחבי העולם, ופעילותו מוכרת רשמית ע"י משרד החינוך.  במסגרת התכנית השאיפה להביא לחיזוק חוסנה של החברה והערבות ההדדית בישראל, ע"י הובלת בני נוער עם מוטיבציה, לעיתים ללא הזדמנות, ולסייע להם ליצור להם תפיסה של מצוינות אישית ומעורבות בקהילה.

ארגון 'אות הנוער' מתמקד בארבעה תחומים עיקריים: טיפוח תחביב או מיומנות, מסעות ואתגרים, התנדבות בקהילה, ופעילות גופנית. התמדה בתחומים אלו, יחד עם ליווי אישי של מדריך מוסמך מאפשרים לנער/ה למלא את שעות הפנאי בעשייה חיובית ומעורבות בקהילה. שימת דגש על התהליך האישי אותו עובר המשתתף ביחס לעצמו, בכל אחד מארבעת התחומים. רמת הקושי מדורגת ומאוזנת, כאשר המתמידים יזכו לקבל את אות הארד, אות הכסף ולבסוף גם את אות הזהב.

פעילויות: שימת דגש על פעילויות רב תרבותיות, בני הנוער מקיימים מפגשים רב תרבותיים מספר פעמים בשנה, מתנדבים אחת לחודש לפחות עם אוכלוסיות שונות: מעון לנשים מוכות, מועדוניות של הרווחה, התנדבות עם שורדי שואה, הובלת קייטנה לבני נוער בשכונות המרכזיות בחופשת הקיץ ועוד.

מדצי"ם (מדריכים צעירים)

גילאים: ז'-יב'

תכנית המדצי"ם העירונית של כפר סבא הינה תכנית השאר מכשירה בני נוער להדרכה והובלת קבוצות גיל קטנות מהם אשר פזורות במרכזי הנוער העירונים. תכנית המדצ"ים מכשירה את החניכים לקחת חלק פעיל בקהילה בהם הם חיים. הכשרת החניכים מתקיימת לאורך כיתות ז'-ט', בשנים הללו החניכים מקבלים כלים להדרכה , ערכי מנהיגות וערכים חברתיים, לאחר מכן בשנים י'-יב' לוקחים חלק פעיל בדרכה במרכזים הקהילתיים הפזורים בעיר ובכך גם מעברים את הערכים שלהם לחברה שבא הם גדלים ותורמים לקהילה.

תכנית המדצ"ים מתקיימת אחת לשבוע לאורך כל השנה, במרכז הנוער העירוני בשעות אחה"צ  מהחינוך המשלים בלתי פורמלי של העיריה.

פעילויות: במהלך השנה מתנדבים המדצ"ים אחת לחודש בפעילויות עירוניות, בפסטיבלים המתקיימים במרכז הנוער והקהילה בעיר במועדי החגים לאורך השנה ובפעילויות שוטפות כמו שעות סיפור, יצירה והפעלות.

פיילוט חדש: כיתת מדצ"ים בחטיבת הביניים בר לב - השנה כחלק מתוכנית ההכשרה התחיל פרויקט מדצ"ים כחלק ממערכת השעות השבועית. בני הנוער מקבלים את התכנים  שבהם עוסקות הקבוצות מחוץ לשעות בית הספר.

ליצנות רפואית

גילאים: י'-יב'

במסגרת התכנית בני הנוער עוברים הכשרה קצרה הכוללת: ידע בסיסי ואידיאולוגיה של ליצנות רפואית, שילוב של תיאוריה ולמידה מעשית, משחקי תאטרון, שימוש באביזרים, שימוש בתנועות ובקול.

התכנית מקנה  לבני הנוער כלים להתנדב בקרב אוכלוסיות שונות: מחלקות ילדים בבתי חולים, מרכזי נוער  וקהילה הפזורים בעיר, מועדוניות של הרווחה,  קשישים, גמלאים, פסטיבלים עירוניים לקהילה ועוד. מטרת התוכנית לקדם ערכי הובלה, הרתמות, לקיחת אחריות, מחויבות, נתינה, מסירות ותרומה מזמנם לקהילה בה הם חיים. בתוכנית בני הנוער עוברים תהליך אישי וקבוצתי ופעילים בהתנדבויות ומיזמים אשר מעצימים אותם מבחינה אישית.

הכוכבים של דולב

גילאים: י'-יב' 

התוכנית "הכוכבים של דולב למנהיגות ומעורבות קהילתית" גובשה להנצחתו של סא"ל דולב קידר שנפל בצוק איתן. חניכי התוכנית לוקחים חלק במערכי פעילויות מרתקים, בהרצאות ובסיורים שיהיו ברוח ההתנדבות, המנהיגות והמצוינות של דולב. התוכנית שמה לה למטרה להקים תשתיות לבניית חברה צודקת וטובה יותר על ידי עידוד יוזמה צעירה, הענקת כלים לשכלול מיומנויות והתנדבות עירונית.

התוכנית כוללת: הרצאות, תרגולים, סדנאות וסיורים. בסיום התוכנית לאחר הגשת פרויקט הגמר יזכו התלמידים בתעודת " כוכב של דולב"  והערכה מילולית לתעודת הבגרות.

פעילויות: התנדבויות חודשיות עם אוכלוסיות שונות: שורדי שואה, בני נוער עם מוגבלות, חיילים, קשישים ועוד. פעילויות עירוניות עבור בני הנוער בעיר. בסוף השנה העברת מערך שיעור בבתי הספר על חשיבות הגיוס לצה"ל וביצוע גיוס משמעותי.

איזה מן קטע

גילאים: י'-יב'

תכנית מנהיגות ומעורבות חברתית לבני נוער בנושא מניעת אלימות מינית,  פיתוח שגרירות ושגרירים צעירים כחלק מתוכנית ההתנדבות בקהילה. מטרת הקבוצה הינה לעצב ולגבש בני הנוער לכדי סוכני שינוי, שיהפכו להיות שגרירים של נושא האלימות בכלל והאלימות המינית בפרט (דגש על זיהוי נורות אדומות, התמודדות במצבי לחץ חברתי ועוד). לימוד ומתן כלים למניעת אלימות מינית. פיתוח מנהיגות ושינוי חברתי הן ברמה הפרטית והן כחלק מקבוצה מובילה. העצמה אישית ומגדרית, עיצוב בני נוער מודעים, מעורבים, אכפתיים וכאלו שיש להם את הכלים להשפיע ולשנות.

מטרת העל של התוכנית היא לצמצם את תופעת האלימות המינית המתפשטת בקרב בני הנוער. ליצור שינוי חברתי מעמיק ומשמעותי על ידי גיבוש ופיתוח קבוצות נוער של מנהיגות ומנהיגים בעלי הידע, היכולות לזהות אלימות מינית, מרחבים או סיטואציות שיש בהן פוטנציאל פוגעני ולתת את הכלים להתמודד, למנוע, להשפיע על סביבתם ולהעביר את המודעות והשיח הלאה לבני גילם. הקבוצה מסיימת את התהליך בתכנון והוצאה לפועל של פרויקט לקידום מניעת אלימות מינית בתוך בתי הספר או בקהילה. המפגשים מועברים  על ידיי שני  מנחים (גבר ואישה) מיומנים מטעם מרכז הסיוע של אזור השרון. בסיום התהליך, הקבוצה מוציאה  לפועל פרויקט חברתי בנושא דרכו תוכל להעביר את מה שלמדה חזרה לקהילה.

פעילויות: מערך הסברה בחטיבות הביניים הנוגעים לתופעת האלימות המינית, התנדבויות חודשיות עם אוכלוסיות שונות, הסברה בקרב קבוצות המנהיגות הפעילות במרכז הנוער.

נוער מתנדב – קפה במרכז

גילאים: כיתות י'-יב'

נערים ונערות אשר מתפעלים בית הקפה במרכז הנוער העירוני. בית הקפה נקרא "קפה במרכז" ומהווה החלל המרכזי אליו מגיעים בני הנוער , המתנדבים מקבלים את פניהם של בני הנוער המגיעים למרכז ומסבירים להם על כלל הפעילויות השוטפות, אירועי שיא והתנדבויות.

בני הנוער המתנדבים מהווים גשר בין הנערים והנערות לבין הצוות במקום ומסייעים להתאקלמות נעימה של בני נוער חדשים במרכז. השנה הורחבו התפקידים של בני הנוער המתנדבים לתפקידים נוספים כגון – אחראים לוחות מידע, שיווק ופרסום, צוות אירועים,  ייעוץ לנוער ועוד.

הנערים והנערות מגיעים להתנדבות אחת לשבוע במרכז וכן משתתפים במפגש קבוצתי אחת לשבוע. מעבר להתנדבות השוטפת, הם משתתפים באירועי התנדבות בקהילה במהלך השנה הכוללים: מפגשים עם שורדי שואה, התנדבות במרכז הנוער עבור בני הנוער בקבוצות המנהיגות.
בני הנוער חווים תחושות שייכות אחריות ומשמעות בתפעול השוטף של המרכז ומתפתחים מבחינה אישית וקבוצתית

נערות מובילות שינוי (נמ"ש)

גילאים: נערות בכיתות י'-יב'

נערות מובילות שינוי הינה תכנית למנהיגות והעצמה נשית עבור תלמידות. התכנית מהווה בית להתפתחות אישית וקבוצתית ולאקטיביזם. הנערות המשתתפות עוברות תהליך למידה, הכשרה והעצמה במהלך שנת הפעילות הראשונה, במהלכו הן מתמקדות בהיסטוריה של האישה, פילוסופיה ופמיניזם, כלים להעצמה אישית, בטחון עצמי, אסרטיביות ומנהיגות וחשיבה מעמיקה בסוגיות חברתיות שונות המעסיקות אותן. הלמידה ממשיכה לאורך כל שנות התיכון ואליה מצטרפת עשייה חברתית - התנדבותית למען הקהילה, בנושאים שונים הקשורים במגדר ושוויון בין המינים. נקודת המוצא של התכנית הנה עבודה במסגרת אחוות נשים לקידומה האישי של כל חברה בקבוצה ולשם קידומה של הקבוצה יחד וקידום מהלכים למען שוויון מגדרי וקיומה של חברה דמוקרטית וערכית.
פעילויות: הנערות מתנדבות במסגרות העירוניות לשם קידומן של ילדות, נערות ונשים בעיר הנערות פעילות מובילות במסגרת פרלמנט נערות ארצי – משתתפות ומארחות פרלמנטים, במסגרת ההתנדבות הארצית הנערות פועלות יחד עם נערות יהודיות וערביות מרחבי הארץ במטרה לקדם את האינטרסים של נערות ונשים מכל קצוות החברה הישראלית. מפיקות אירועי שיא לקבוצות גיל ומגדר שונות בעיר ובארץ ומתעסקות בחשיבה פרלמנטרית במסגרת מפגשיהן עם חברות כנסת. כמו כן, מתנדבות אחת לחודש במסגרת פרויקט אימהות ובנות מצווה ומנחות מעגלי שיח ופעילויות, מעבירות מערכי שיעור בחטיבות הביניים בנושא מגדר,  מתנדבות עם אוכלוסיות שונות, מובילות ומפיקות כנסים עירוניים לנערות ונערים בנושאים שונים הקשורים למגדר ועוד.

שותפות: החברה הסכנתית ע"ש ספיר, מועצת נשים עירונית

החברות של שלי

תכנית לזכרה של עו"ד שלי עמרמי בוזגלו ז"ל המשלבת כישורי חיים בתחום הרטוריקה בדגש על הופעה מול קהל ומצלמה לצד העמקת הידע האקדמי בנושאי תקשורת, מגדר ופמיניזם.

סדנה ייחודית זו מעניקה לנערות ערך מוסף בכך שהיא יוצרת מפעל הנצחה לשלי ששרתה את העיר כיו״ר מועצת נשים כפר סבא 2014-2009. תוכנית החברות של שלי מקנה לנערות כלים שישמשו אותן כל חייהם. את המפגשים תלווה אקדמיית She Speaks ובמהלכם כל נערה תלמד כיצד לכתוב ולהגיש הרצאה. ההרצאות יעסקו בתקשורת, מגדר ופמיניזם  וכל נערה תכתוב על כך מנקודת מבטה. הנערות יפגשו עם נשים מצליחות, כולן החברות של שלי, שיציגו בפניהן כל אחת את הנושא המיוחד לה. המתנדבות הן נשים מצליחות ומודלים לחיקוי, שגם ישתפו את הנערות בזיכרונות על שלי ועל פועלה למען העיר כפר סבא.

הכישורים הנרכשים: הופעה מקצועית בכל סיטואציה תקשורתית , יצירת רושם ראשוני חיובי / משפטי פתיחה חזקים / משפטי סיום שמניעים לפעולה, בניית מסרים מילוליים בהירים, מדויקים ואמפטיים, שליטה במסרים הלא-מילוליים: שפת-הגוף, קול וקשר עין , שימוש באינטליגנציות רטוריות להנעת רגשות הצופים ולטיפול בהתנגדויות, כלים להתמודדות עם חרדת קהל ומצלמה , ניהול דפוסי רטוריקה מגדרית.

שותפים: המשפחה של שלי עמרמי, מועצת נשים, החברה הסכנתית, עמותת אוורסט.

נשארים על המפה

התוכנית "נשארים על המפה" למנהיגות ומעורבות קהילתית גובשה  על מנת להעלות את המודעות לזיכרון והנצחת מורשת  שורדי השואה.  חניכי התוכנית ייקחו חלק במערכי פעילויות מרתקים, בהרצאות ובסיורים , יצרו קשרים עם שורדי השואה בעיר ומחוץ לה, יהוו עמוד טווח לעמותת "אלומה" ויעודדו את התלמידים להיות אזרחים משפיעים בחברה.

שותפים: עמותת " אלומה" ועמותת אוורסט

"כן המפקדת"

עם פרסום מדדי הגיוס האחרונים, רואים כי ישנה עלייה משמעותית בכל הפרמטרים של גיוס בנות מכפר סבא לצה"ל. העלייה באה לידי ביטוי בתפקידי לחימה, קצונה ואחוזי הגיוס. כחלק מהמשך מגמה זו תפתח קבוצת מנהיגות של נערות. בנות הנוער יגיעו אחת לשבוע לארוך כל שנת הפעילות.

במסגרת התכנית יעברו תכנים הנוגעים לצה"ל, גיוס משמעותי, מידע אודות החיילות,  מעמד האיש בצבא, מגדר, נשים וטכנולוגיה, כלים לשיפור הביטחון העצמי ויכולת ביטוי, מפגש עם נשים מתחומים שונים, הכנה לצה"ל ועוד. אחת לחודש הנערות יתנדבו בקהילה במטרה לקדם את השירות המשמעותי ללוחמה, וקצונה בפרט בקרב נערות.

שותפים: עמותת אוורסט

חוק וסדר

התוכנית "חוק וסדר" תהווה קבוצה חדשנית שתלמד ,תחנוך ותעניק ערכי יסוד במשפט העברי ובמדינת ישראל, במסגרת הקבוצה בני הנוער יקיימו פרויקט קהילתי המושתת על ידע מקצועי והכוונה ויתנו מענה בנושאים שונים לבני הנוער בעיר, ייצרו קשרים עם עמותות וגופים משפטים, יסיירו במוסדות משפט ויהוו סוכני שינוי בקרב ידיעת החוק בקרב בני נוער בעיר.

איצטרובל

תכנית איצטרובל הינה תכנית המשלבת בני נוער ללא מוגבלות עם בני נוער להם לקויות תקשורתיות – חברתיות ( אוטיזם) במרחב של מרכז הנוער העירוני. בני הנוער חונכים, מלווים ומעבירים פעילויות קבוצתיות , מעשירות וערכיות.

התכנית תפעל פעמיים בשבוע בין השעות 17:00-20:00.