(23/10/23)
תושבות ותושבים יקרים שלום,
ספריית הילדים פתוחה לקהל - להשאלה בלבד.
שעות הפתיחה:
ימים א'-ה' 13:00 עד 16:45 | ימי שישי 9:00 עד 11:45 
הספרייה המרכזית פתוחה לקהל בשעות הפעילות הרגילות ותחת הנחיות פיקוד העורף.

לפרטים נוספים לחצו כאן

יצירת קשר עם הספרייה:

ספריית הילדים והנוער
09-7640844
טלפון נוסף: 09-7640845
כתובת: בית ספיר, רח' ירושלים 33, כפר-סבא
 

רישום מקוון לספריית הילדים

שעות הפתיחה בספריית הילדים:

  • ימים א'-ה' - בין השעות 13:00 עד 16:45
  • ימי שישי - בין השעות 9:00 עד 11:45

הכניסה תתאפשר עד כרבע שעה לפני הסגירה.

אודות ספריית הילדים:

במהלך השנתיים האחרונות, כשכל המדינה הייתה בסגרים, בידודים ולמידה דרך הזום בעקבות הקורונה, ספריית הילדים עבדה ללא הפסקה.
מתוך הרגשה של שליחות עבדנו קשה כדי להנגיש לכל ילד/ה ספרים לקריאה וזאת כדי להפיג את השעמום, החששות והחרדות, הניתוק החברתי ולאפשר רגעים נעימים רחוקים ממסך המחשב או הטלפון.
הספרים הגיעו לבתים על ידי שליחים ולפעמים אף אנחנו הספרנים/יות יצאנו לחלוקה בשביל לספק בכל יום כמה שיותר ספרים לכמה שיותר משפחות. בסגרים הפחות הדוקים הכנו תיקים לאיסוף עצמי מעגלה שעמדה בכניסה לבניין הספרייה ושירות זה ממשיך לעבוד עד היום על מנת להקל על ההורים. 

היום, שנתיים לאחר תחילת הקורונה, אנחנו מתחילים לחזור לשגרה. אנחנו רואים חשיבות במעורבות ובמקומה של הספרייה בחיי הילדים/ות, ומעוניינים לרכז את מירב מאמצינו על מנת לעודד את הקריאה ולגשר על הפערים שנוצרו על ידי עידוד הגעה לספרייה וקידום מבחר הספרים שלנו.
הספרים פותחים בפני הילדים/ות עולם חדש וקסום, הם מאפשרים להם/ן לטוס על כנפי הדמיון, הכרה של דמויות בדיוניות או אמתיות שהסופר כתב עליהן ולקבל מידע חדש ומעניין. הקריאה מעשירה את אוצר המילים, משפרת את הכתיבה, מעודדת את הסקרנות והופכת את הילדים לאמפתיים יותר.

השנה החלטנו לחזק את מעמד הספרייה כמקום לעידוד קריאה, עם דגש יותר נרחב על גילי בית הספר היסודי.
בשלב ראשון הפכנו את המשחקייה לפעוטות לחדר חוויית קריאה בו הורים יכולים לשבת עם ילדיהם ולהקריא להם סיפור. החדר נותן אווירה רגועה המאפשרת את הקרבה בין הורה לילד/ה. חוויית הקריאה המשותפת מעמיקה את הבנת הקריאה ומחקרים מראים השפעה משמעותית על היכולות הרגשיות והחברתיות של הילדים (מרגלית, ארם ופיין 2014 ; ארם ולוין, 2018).

החל מתחילת חודש מרץ 2022, שעת הסיפור לגיל 3-5 חוזרת. כל יום שלישי בשעה 17:00.
אנחנו מקיימים סדנת עידוד קריאה עם כלב המיועדת לילדי/ות כיתות א'-ג'. הסדנה מועברת בהשראת תכנית R.E.A.D האמריקאית(Reading Education Assistance Dogs)  שמסייעת בשיפור מיומנויות לימודיות וחברתיות. פעילות ששזורה בה המון הנאה, המעניקה מוטיבציה משמעותית ללמידה דרך קריאה בנוכחות הכלב; שאומנם אינו יודע לקרוא, אך הוא מהווה מאזין מעולה מעצם נוכחותו ובהיותו בלתי שיפוטי.
בהמשך נחזיר גם את חוג הלגו, משחקי קופסה לגילי חמש ומעלה, עזרה בשיעורי בית וסדנאות נוספות לגילי בית הספר היסודי.

ספר הוא חברו הטוב של האדם, ואם קוראים מגיעים למקומות נפלאים.
ביבליוגרפיה:
ארם, דורית; לוין, איריס. "תיווך הורי בכתיבה של ילדי גן בישראל: אופי התיווך ומשמעותו להתפתחות אוריינות הילדים." חוקרים @ הגיל הרך (2018): חוקרים @ הגיל הרך,8 (2018), עמ' 56-82. Web.
זיו, מרגלית; ארם, דורית; פיין, יערה. "קידום ההבנה הרגשית-חברתית של הילד באמצעות תיווך הורי בעת קריאת ספרים: תכנית התערבות בקרב ילדי גן ממיצב נמוך." Megamot מט.3 (2014): 415-45. Web.

חדר עיון:

בחדר העיון מרוכזים ספרי עזר וכתבי עת בתחומי העשרה ומידע שונים. הספרים ממוינים לפי שיטת דיואי - שיטת המיון העשרוני.

מידע נוסף

כל ילד הוא עולם.
כל ספר הוא עולם.
 
ביכולתכם למזג את שני העולמות האלו.
לעתים יש צורך ביד תומכת ומעודדת - שלכם - ההורים.
ואם אתם שואלים - 'מתי להתחיל'? התשובה היא קלה - 'בכל גיל'. 

הספרייה לילדים ולנוער משמשת מרכז תרבותי מודרני של ידע על צורותיו המגוונות בשילוב טכנולוגיות מתקדמות העומדות לרשות הקהל. עידוד הקריאה בקרב הדור הצעיר היא המטרה החרותה על דגלה של הספרייה.
תוצאות מחקרים שנעשו בשנים האחרונות, מאז כבשה המדיה האלקטרונית כל רגע של פנאי, מוכיחים כי ילד הנחשף לספרות בשנותיו הראשונות יהיה אדם קורא.
הספרייה מציעה שעות של הנאה צרופה בפני כל ילד עוד הרבה לפני גיל בית הספר ופותחת בפני הילד בדרך נעימה וחווייתית את הספר הראשון, את עולם המוסיקה והמשחק.
רצוי כי המעבר מהמשחק אל ספר שעיקרו אותיות ומלים יהיה הדרגתי, ולכן מוצע בספרייה אוסף גדול של ספרי משחק.
במדף הבינלאומי מוצגת תצוגה קבועה של אוסף ספרי ילדים נבחרים מכל העולם.
אוסף זה מכיל למעלה מ-1,000 ספרים מעשרות ארצות ושפות. במדור המדף הבינלאומי ניתן לעלעל בספרים מרחבי העולם ולגלות את הדומה, השונה והמיוחד אצל ילדים ממקומות שונים בעולם.
אנחנו ממליצים במיוחד להתבונן באיורים היפים שבספרים. ספרים אלו נבחרו בקפידה, מתוך כוונה להציג את תחום האיור כאמנות בפני עצמה.

ספרי הקריאה בספרייה ממוינים על פי נושאים. ניתן לקבל רשימות של ספרי קריאה בנושאים ספציפיים, לדוגמא, ספרים בנושא ילדים שהתמכרו לסמים, ספרים אודות יחסים במשפחה, הווי בית הספר, רקע הקמת המדינה ועוד.
מיון הספרים על פי נושאים מסייע לילדים האוהבים לקרוא על נושאים מסוימים להתמצא בקלותך בספרייה, ואלו הכותבים עבודות ומחקרים, אשר מחפשים מידע על נושא מוגדר.
בימי הלימודים מתקיימים בספרייה בשעות הבוקר ביקורים של גנים ובתי ספר, בהם נערכת לילדים היכרות עם הספרייה והספרנים. הילדים מקבלים הדרכה ראשונית על הספרייה, ארגון הספרים ושומעים סיפור. כאשר הקבוצות אינן יכולות להגיע, מגיעות אליהן הספרניות.
לספרייה מוזמנים מאיירים, סופרים, מוציאים לאור וחובבי ספרות ילדים מכל רחבי הארץ, המרצים בפני הילדים ומעשירים את ידיעותיהם.

בספריית הילדים - מערכת שמע ייעודית לכבדי שמיעה

לצפייה בתקנון ספריית הילדים

סמל פייסבוק לעמוד הפייסבוק של ספריית הילדים והנוער

חדש בספרייה:
שעות סיפור לילדות וילדים:
דצמבר 2023
לפרטים והרשמה