רכזת הפרויקט: פז רענן, מטפלת באומנות ומדריכת הורים מוסמכת.
טלפון: 052-6423717
דוא"ל[email protected]

אם לדרך היא תכנית קהילתית לתמיכה של אמהות ותיקות ומנוסות באמהות לאחר לידה בשיתוף מועצת נשים, יועצת ראש העיר לקידום מעמד האישה והמחלקה לעבודה קהילתית.

מטרת התכנית היא להעניק תמיכה רגשית והכוונה לאימהות (לאו דווקא לידה ראשונה) בתחילת דרכן ולחבר ביניהן לבין שירותי קהילה ובריאות.

התוכנית מבוססת על ההבנה ששנת החיים הראשונה היא תקופה רבת חשיבות הן לאם והן לתינוק. תמיכה חברתית, המותאמת לצרכים, לאמונות ולסגנון החיים של האם, המאפשרת את ההסתגלות לאימהות ולהתפתחותה התקינה.

התכנית כוללת הכשרה מקצועית של המתנדבות: קורס הכנה של 9 מפגשים והדרכת עמיתים מידי חודש למתנדבות המלוות יולדות.

במסגרת התכנית, רכזת התוכנית עורכת ביקור בית אצל כל יולדת שפונה, ובהתאם לצרכיה מתאימה לה מתנדבת. המתנדבות מלוות את האימהות לאחר הלידה, בבית היולדת, פעם בשבוע, כשעתיים, למשך 3-4 חודשים ועד גיל חצי שנה מלידת התינוק.

במסגרת המפגשים המתנדבת מעניקה תמיכה ועזרה בתהליך ההסתגלות של האימהות ובמעבר/ הרחבת התפקיד ההורי. כמו כן היא מסייעת ליולדת בהבנת צרכי התינוק.

השרות ניתן ללא עלות.
 
המתנדבות
נשים אשר בנוסף למחויבותן למשפחותיהן ולעיסוקיהן השונים, מוכנות להקדיש מזמנן ומעצמן על מנת לעזור לאימהות לתינוקות. נשים לרוב מתנדבות לתוכנית כי הן מבינות את החשיבות של תמיכה בתקופת המעבר להורות.
המתנדבות יכולות להיות אימהות לתינוקות מעל גיל שנתיים או נשים שכבר הפכו לסבתות, דתיות או חילוניות, עובדות במשרה חלקית/ מלאה, עצמאיות או שכירות.

היולדות
נשים המייצגות קבוצות שונות של אימהות בקהילה: נשואות, חד הוריות, אימהות לילד ראשון, אימהות ליותר מילד אחד ואימהות לתאומים, שלישיות או פגים. יש ביניהן צבריות ויש עולות וותיקות או חדשות. חלק מהאימהות פונות ביוזמתן לתוכנית, בעקבות פרסומים ,אחרות מופנות  ע"י אחיות טיפות חלב בקהילה.

הליווי הוא עד גיל חצי שנה של התינוק. הליווי הוא למשך 3 חודשים בממוצע ולכן הפנייה של האם צריכה להיות עד גיל 3 חודשים של תינוק.